Taromentin

Taromentin

Informacje o leku

Taromentin to lek o szerokim zastosowaniu. Stosuje się go m.in. w ostrych i przewlekłych zapaleniach dróg oddechowych w tym oskrzeli i płuc. Taromentin zawiera amoksycylinę, jest to półsyntetyczna penicylina, która działając hamuje wytwarzane przez bakterie enzymy uniemożliwiając im działanie.

Około 80 % zapaleń oskrzeli powodują wirusy, wtedy stosowanie antybiotyków nie jest konieczne. W pozostałych 20 % przyczyną choroby są bakterie i wtedy konieczne jest zastosowanie antybiotyków. W połowie zakażeń bakteryjnych czynnikiem chorobotwórczym są pałeczki krztuśca – Bordetella Petrussis. Dzieci są na nie obowiązkowo szczepione jednak nie daje to 100% gwarancji odporności na te bakterie. W praktyce okazuje się jednak, że lekarze rozpoznając to schorzenie od razu przepisują antybiotyk. Działania te są podyktowane faktem, iż nawet jeśli infekcja pierwotnie była wywołana przez wirusy to prawdopodobne są nadkażenia bakteryjne, ponieważ wydzielina zbierająca się w drogach oddechowych jest idealnym środowiskiem rozwoju dla bakterii.

O sposobie leczenia zawsze powinien zdecydować lekarz i jeśli zdecyduje się on zastosować antybiotyk to bezwzględnie należy przyjąć wszystkie dawki. Szczepy bakterii wywołujące zapalenie oskrzeli są z reguły podatne na leczenie penicyliną dlatego może się okazać, że lekarz zastosuje Taromentin. Szacuje się jednak, że nawet 15 % szczepów bakterii wywołujących zapalenia górnych dróg oddechowych może być odpornych na leczenie penicyliną. Jako środek pomocniczy w walce z chorobą Taromentin zawiera kwas klawulanowy. Stosowanie Taromentinu pozwala na szybki powrót do zdrowia, objawy choroby ustępują w czasie kilku dni.

Wśród pacjentów mogą zdarzać się uczulenia na penicylinę, występują one w różnych postaciach więc należy przeprowadzić badania aby ustalić, których substancji penicylinopochodnych nie powinno się stosować. Zawsze należy poinformować lekarza o nadwrażliwości na penicylinę lub jakikolwiek inny składnik leku. Wskazaniem do odstawienia leku mogą być silne reakcje skórne. Wśród innych możliwych skutków ubocznych znajdują się: biegunka, nudności, wymioty, grzybica pochwy, rzadziej żółtaczka lub zapalenie wątroby. Nie zaleca się stosowania Taromentinu w okresie ciąży, może on być jednak stosowany w okresie karmienia piersią.

Czytaj też: Taromentin w leczeniu zapalenia oskrzeli