Zapalenie oskrzeli u dzieci skutkiem kataru

Zapalenie oskrzeli u dzieci skutkiem kataru

Powikłanie kataru

Nieżyt nosa jest bardzo dotkliwą dolegliwością dla każdego człowieka bez względu na wiek. Jednakże katar najbardziej dokucza najmłodszym, zwłaszcza noworodkom i niemowlętom, które oddychają wyłącznie przez nos. Ponadto są one bardziej narażone na występowanie powikłań, w tym zapalenia płuc oraz oskrzeli.

katar u dziecka

Zwiększone ryzyko możliwych powikłań

Dzieje się tak dlatego, iż odporność małych dzieci dopiero kształtuje się. Natomiast katar jako infekcja wirusowa uszkadza osłabioną śluzówkę nosa, przez którą bez przeszkód trafiają bakterie. Wydzielina z zawartością wirusów i bakterii może spłynąć do oskrzelików, a następnie do oskrzeli. Warto przy tym wiedzieć, iż zapalenie oskrzelików jest najczęstszym powikłaniem nieżytu nosa u niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia. Wskutek tego lekarz przepisuje antybiotyk albo kieruje dziecko do szpitala. Typowymi objawami wskazującymi na zapalenie oskrzelików są świszczący oddech, silny kaszel, gorączka, a nawet występowanie duszności. Tymczasem przy zapaleniu oskrzeli powstałym w następstwie kataru rzadko kiedy pojawia się brak tchu, ale charakterystyczny jest suchy kaszel, przeradzający się po dwóch dniach choroby w mokry. Najważniejsze w leczeniu jest odkrztuszenie wydzieliny, który ułatwia syrop wykrztuśny. Antybiotyk nie jest potrzebny. Jedynie w sytuacji, gdy lekarz stwierdzi nadkażenie bakteryjne. Nieleczona choroba u małych dzieci może przerodzić się w groźniejsze obturacyjne zapalenie oskrzeli, w którym dochodzi do skurczenia się dróg oddechowych.

Leczyć czy nie leczyć?

Katar u niemowląt pozornie jest niegroźny, dopóki nie dojdzie do poważnych komplikacji zdrowotnych. Można mówić o łagodnych powikłaniach, do których zalicza się zapalenie ucha środkowego, o którym świadczy częste łapanie się dziecka za uszko. Lecz gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego, bardzo łatwo o zachorowanie na zapalenie oskrzeli i płuc. Ponadto nieżyt nosa zawsze utrudnia maluszkowi swobodne oddychanie i przyczynia się do jego niechęci do ssania piersi lub jedzenia z butelki, które mogą prowadzić do odwodnienia. A zatem co na zatkany nos sprawdzi się najlepiej dla niemowląt? Na początek warto aplikować specjalny roztwór wody morskiej w sprayu, która nawilży śluzówkę nosa i rozrzedzi wydzielinę, którą później łatwo można usunąć za pomocą specjalnego aspiratora bądź odciągaczu kataru. Nie poleca się stosować tradycyjnych kropli do nosa, ponieważ na dłuższą metę wysuszają błonę śluzową nosa. Oczyszczanie noska jest ważne zwłaszcza przed karmieniem i zaśnięciem.